Vacation in Israel on a limited budget

It’s possible to visit Israel on limited budgets, but there is a certain minimum required, otherwise you starve! Anyway, it’s possible to enjoy visiting Israel with a daily budget of NIS 200 (or $53) per day. With that daily budget, you can get a 7 day vacation in Israel for NIS 1,400 (or $370).

Backpackers
Backpackers

Less than NIS 200 ($53)

  • A camping or sleep in your tent or sleeping bag
  • A Meals of felafel or hummus, and supermarket picnics
  • A Travel by hitchhike, bus, train or sherut (shared taxi)
  • A Swim at free public beaches
Florentine Backpackers Tel Aviv
Florentine Backpackers Tel Aviv

Less than NIS 300 ($80)

  • A Dorm bed: NIS 100 ($27)
  • A Meals of felafel or hummus, and supermarket picnics
  • A Travel by bus, train or sherut (shared taxi)
  • A Swim at free public beaches

Between NIS 500–NIS 600 ($133-$160)

  • A Double room at mid-range hotel (per double room): NIS 220 ($58)
  • A Meals at mid-range restaurants
  • A Intercity travel by small rental car

More than NIS 800 ($212)

  • A ‘Luxury’ double room or B&B (per double room): from NIS 300 ($80)
  • A Meals at the finest restaurants
  • A Travel by midsize rental car or with guide

Cost of living in Israel

Israel is expensive. You can see if you compare the price of milk. In the US (2018), the price is about $ 2.85, while in Israel it’s $5.79. In Europe, the price is the price less then a dollar. And I’m not talking about the rest, including the costs of living and for your sake, the price of hotel rooms!

ItemAverage price ($)Price range ($)
Milk (regular), (1 gallon)5.79 $ 5.116.52 $
Loaf of Fresh White Bread (1 lb)1.56 $ 1.202.16 $
Rice (white), (1 lb)0.96 $ 0.721.20 $
Eggs (12)3.34 $ 3.183.97 $
Local Cheese (1 lb)5.30 $ 4.207.21 $
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (1 lb)3.78 $ 3.124.32 $
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat)7.84 $ 6.019.61 $
Apples (1 lb)1.05 $ 0.841.20 $
Banana (1 lb)0.84 $ 0.601.08 $
Oranges (1 lb)0.67 $ 0.480.96 $
Tomato (1 lb)0.64 $ 0.420.96 $
Potato (1 lb)0.47 $ 0.360.60 $
Onion (1 lb)0.39 $ 0.240.48 $
Lettuce (1 head)1.36 $ 1.061.72 $

5 Comments

Please leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.